niedziela, 27 października 2013

Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodzicówAutor książki John F. Taylor to ojciec ośmiorga dzieci, będący jednocześnie psychologiem rodzin. Od wielu lat współpracuje z młodzieżą i dziećmi z syndromem ADHD. Tak doświadczony psycholog napisał przewodnik przetrwania, poza tym jest autorem wielu książek i materiałów edukacyjnych dotyczących chorób dzieci.

ADD to zaburzenia koncentracji uwagi, natomiast ADHD to nic innego, jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Książka jako poradnik wprowadza nas już  na początku lektury w problem, informuje jak korzystać z przewodnika oraz znajdziemy tam adres do autora, z którym możemy podzielić się swoimi wątpliwościami, czy poprosić o pomoc.

 W rozdziale pierwszym dowiadujemy się więcej na temat ADHD, podawane w całym przewodniku przykłady uzmysławiają nam jak wielki problem stanowi życie dzieci w otaczającym, nie zawsze przychylnym świecie. Dzięki quizom zamieszczonym w książce dowiemy się jak dziecko powinno postąpić w określonej sytuacji, prawidłowe odpowiedzi na pytania znajdują się na dole strony.

 Gdzie szukać pomocy, gdy postawiona jest diagnoza ADHD, jakie leki są zalecane i jakie są ich uboczne skutki również się dowiemy.
Po przeczytaniu przewodnika będziecie wiedzieli, jak przy pomocy właściwej diety można zapanować nad ADHD, wystarczy tylko zabezpieczyć organizm w 5 składników które są niezbędne do walki z tym symptomem. Unikać pozostałych, które mają zły wpływ na organizm.
Życie z tym symptomem nie dotyczy tylko pobytu wśród ludzi, w szkole czy w pracy. Ono zaczyna się od najmłodszych lat i  niezmiernie ważne są właściwe relacje z bliskimi. Odpowiedzi na pytania: jak budować relacje, nawiązywać przyjaźnie, czy kontaktować się z rodzeństwem, również znajdziecie Państwo w poradniku.

Na końcu książki znajduje się słowniczek, gdzie spotykamy tłumaczenia podstawowych pojęć związanych z syndromem, uwagi do rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych.

Warto przeczytać książkę, nawet wówczas gdy nie mamy dzieci cierpiących na ADHD, po to aby rozszerzyć horyzonty myślowe i docenić rodziców wkładających wiele pracy w wychowanie dzieci oraz często zmienić sposób postrzegania dziecka nadpobudliwego.

Dziękuję wydawnictwu Jedność za możliwość zapoznania się z książką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz